Czym jest łupież tłusty?

Łupież nazywany tłustym, jest znacznie trudniejszy do zauważenia, aniżeli łupież pstry czy zwykły. Jest jednakże znacznie groźniejszy, niż inne rodzaje tego schorzenia. Brak jego leczenia, może się przyczyniać nawet do nadmiernego wypadania włosów. Odpowiednia terapia będzie o tyle istotna, iż łupież tłusty może często powracać. Warto dowiedzieć się, czym on dokładnie jest i jak można skutecznie się go pozbyć.

Jaka jest definicja łupieżu tłustego?

Łupież tłusty, to jedna spośród odmian łupieżu. Jego charakterystyczną cechę, stanowi pojawienie się łojotoku na głowie. To właśnie on, stanowi najważniejszą przyczynę tłustego łupieżu. Jego pojawieniu się, mogą także sprzyjać:

  • przemęczenie,
  • przewlekłe schorzenia,
  • nadmierne wystawienie na promienie słoneczne,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • długotrwały suchy łupież,
  • nadmierny stres,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry na głowie,
  • zaburzenia o charakterze hormonalnym.

W zakresie powstawania łojotokowego łupieżu, sporą rolę odgrywają także grzyby drodżopodobne z rodzaju Malassezia furfur – nasilają one symptomy łojotokowego łupieżu. Łupież tłusty, objawia się najczęściej u osób w wieku nastoletnim, w czasie dojrzewania. Najczęściej, występuje on u chłopców.

Domowe sposoby na pozbycie się tłustego łupieżu

Sposoby domowe na tłusty łupież, trzeba zacząć stosować zaraz po tym, kiedy uda się nam zauważyć symptomy. Najlepiej będzie po nie sięgnąć, zanim jeszcze dojdzie do występowania stanów zapalnych. Stan skóry na głowie, poprawić można za sprawą masek, wcierek, czy też płukanek. Niektóre spośród nich, mogą także znacząco zredukować uczucie swędzenia na skórze głowy. Domowymi sposobami na łupież typu tłustego, będzie chociażby: sok z cytryny, napary z nagietka, pokrzywy, kory wierzby, nagietka, liści łopianu, maseczka zrobiona na bazie glinki zielonej, ocet jabłkowy, olejki wykazujące działanie przeciwzapalne oraz hamujące wydzielanie się naturalnego sebum. Podczas kuracji, trzeba także unikać nakładania stylizacyjnych kosmetyków, takich jak pianki, gumy czy lakiery. Warto także zaprzestać używania lokówki, prostownicy oraz suszarki. W zamian za to, warto będzie jednakże nabyć odpowiedni szampon. Łupież tłusty, można zwalczać przy pomocy preparatów złuszczających, usuwających warstwę rogową naskórka, ograniczających łojotok, jak również wykazujących działanie o charakterze przeciwgrzybiczym.

Leczenie łupieżu tłustego

Proces leczenia łupieżu typu tłustego, jest dużo trudniejszy, aniżeli jego suchego odpowiednika. Podstawę stanowi używanie przeciwgrzybiczych leków, jak i środków odpowiadających za złuszczanie oraz zmniejszanie łojotoku. Wskazane, będzie używanie łagodzących, delikatnych kosmetyków, które minimalizują świąd skóry. Osoby mierzące się z tłustym łupieżem, winny wybrać się do odpowiedniego specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę, jak i wdroży właściwy sposób leczenia w postaci leków albo zabiegów.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top