Gdzie zastosowanie znajdują łożyska kulkowe wahliwe?

Łożyska są niezwykle istotnymi elementami. Są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. W zależności od wielkości, typu budowy dzielą się na kilka rodzajów. Jednym z nich są łożyska wahliwe, które można wykorzystać wszędzie tam, gdzie występuje konieczność braku wrażliwości na błędy współosiowości. Mają szerokie przeznaczenie.

Jak zbudowane jest łożysko wahliwe?

Łożyska kulkowe wahliwe są zbudowane z dwóch pierścieni, mają dwa rzędy kulek. Ich konstrukcja opiera się na umieszczeniu kulek w specjalnie zaprojektowanej bieżni. Dzięki temu możliwe jest przesuwanie jednej części wobec drugiej. To sprawia, że są bardzo wytrzymałe i znoszą wszelkie siły osiowe. Wychylenie kulek pierścienia zewnętrznego powoduje, że łożysko jest sztywne. Gwarantuje to pewien przedział elastyczności.

Są najczęściej wykonane ze stalowej blachy. Jednak na rynku znaleźć można również takie, które zostały stworzone z innych materiałów. Najpopularniejszy z nich to mosiądz, stal czy różnego rodzaju tworzywa termoplastyczne. Te ostatnie są wysoko odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu zwiększa się ich trwałość.

Jakie jest zastosowanie łożysk wahliwych?

Jak wspomniano wcześniej, budowa łożysk kulkowych sprawia, że mają one szerokie zastosowanie. Łożyska wahliwe są bardzo popularne i wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu. Łożyska nierdzewne oporowe potrafią bezawaryjnie działać przez długi czas. Ich główne zalety to niskie tarcie, wysoki poziom nośności oraz trwałość. Łożyska można łatwo i sprawnie zamontować, co jest kolejna cechą, która przemawia za ich stosowaniem. Łożyska wahliwe stosuje się wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność tolerancji elastyczności danego połączenia. Często stosowane są w maszynach i urządzeniach rolniczych, a także takich w których pojawiają się małe i średniowysokie obciążenia promieniowe. Łożyska kulkowe wahliwe stosuje się nie tylko w maszynach rolniczych, ale również we wszelkiego rodzaju pompach. Związane jest to z ich wysoka niezawodności i łatwością eksploatacji.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top