Jak działa tomograf stomatologiczny?

Tomografia komputerowa to niezwykle szczegółowe badanie, które pozwala na uzyskanie przekrojowego obrazu badanego obiektu. Choć kojarzy się głównie z dużym urządzeniem, w którym badane są poszczególne części ciała, okazuje się, że tomografię można również wykonać zębom.

Wśród metod diagnostycznych zębów najczęściej wykonywane są zdjęcia RTG. Tomografia jest już bardziej zaawansowanym badaniem, które robi się wtedy, gdy zwykłe zdjęcie zęba nie pozwala na uzyskanie pełnego obrazu choroby czy nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Aby wykonać tomograf stomatologiczny we Wrocławiu, warto uważnie sprawdzać oferty klinik stomatologicznych i wybrać taką, która ma dobry sprzęt i doświadczonych diagnostów.

Obowiązkowo przed poważnymi zabiegami

Tomografia komputerowa zęba lub całego uzębienia pozwala ocenić stan całej szczęki. Jest przydatna w diagnozowaniu różnego rodzaju guzów czy nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego. Pomaga również w namierzeniu źródła bólu, gdy zwykłe RTG nie jest w stanie wskazać przyczyny stanu zapalnego. Tomografię wykonuje się również przed planowanymi zabiegami chirurgii szczękowej i implantologii. Daje bowiem pełen obraz układu kostnego, co pomaga w zaplanowaniu operacji.

Nie zwlekaj z wizytą u dentysty

Tomografia czy RTG zęba to metody diagnostyczne, które stosowane są najczęściej w zaawansowanych problemach z uzębieniem. Nierzadko wynikają z niedbałości lub niefrasobliwego podejścia do regularnych wizyt u stomatologa. Większość problemów z zębami czy niewielkich ubytków można szybko i niedrogo wyleczyć, gdy są w początkowej fazie. Później jest tylko gorzej – niektórych zębów nie da się uratować i pojawiają się ubytki. A wtedy zamiast szukać dobrego stomatologa, musimy poszukiwać gabinetu wykonującego protezy we Wrocławiu.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top