Każdy szuka sposobu, by zaoszczędzić trochę pieniędzy na podstawowych rzeczach. Instalacja paneli fotowoltaicznych nam na to pozwoli. Co więcej, bardziej przyczynimy się do ochrony środowiska dzięki takiemu rozwiązaniu. Jeśli jednak chcemy zamontować fotowoltaikę w swoim domu, powinniśmy się całkowicie zagłębić w ten temat.
Czym są panele fotowoltaiczne?
Fotowoltaika to dziś popularne rozwiązanie i na większości budynków możemy zobaczyć specjalne panele fotowoltaiczne. Wyglądem nieco przypominają nam lustra. Są one odpowiedzialne w dużej mierze za pochłanianie energii słonecznej, która później przekształcana jest w energię elektryczną. Warto poznać wszelkie aspekty, aby wiedzieć, czy to właściwe rozwiązanie dla naszego domu. Na początek powinniśmy wiedzieć, z czego składają się takie panele i jak działają.
Takie panele zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, a te z krzemu. Jak wiadomo, krzem ma właściwości półprzewodnika. Umożliwia to właśnie przetworzenie energii ze słonecznej na elektryczny. Oczywiście ogniwa fotowoltaiczne różnią się między sobą, co ma wpływ na ich wydajność i wytrzymałość. Montaż paneli fotowoltaicznych w Szczecinie to nic prostego i warto takie zadanie powierzyć specjalistycznej ekipie, która się tym zajmie.
W jakiś sposób specjaliści montują panele fotowoltaiczne?
Jeśli chodzi o odpowiedni montaż paneli fotowoltaicznych, nie jest to trudne, o ile się na tym znamy. Większość ludzi woli po prostu zatrudnić specjalistyczną firmę, która się tym zajmie i jest to dobre rozwiązanie. Takie panele są montowane z reguły na dachu budynku, gdzie panuje największe nasłonecznienie. Wniesie ich na ten dach, jest proste, ponieważ takie panele fotowoltaiczne nie są zbyt ciężkie.
Jeśli panele montowane są dachu skośnym, rama nośna musi być zamocowana do krokwi. Haki tej krokwi dopasuje się do wysokości dachówki. Do instalacji powinniśmy używać jedynie elementów wykonanych z materiałów spornych na warunki atmosferyczne, czyli stali nierdzewnej oraz aluminium. Haki po zamocowaniu zostaną obciążone konstrukcją nośną i modułami.