Jak wybrać dobre przedszkole dla dziecka ze spektrum autyzmu?

Dzieci ze spektrum autyzmu mogą chodzić teoretycznie do każdej placówki przedszkolnej. Również, jeżeli chodzi o przedszkola ogólnodostępne. Warto jednak z uwagą podejść do wyboru placówki dla dziecka, które zmaga się z autyzmem.

Przedszkole spektrum autyzmu – co należy sprawdzić?

Wybierając przedszkole spektrum autyzmu w Warszawie na Mokotowie warto zwrócić uwagę, czy jest to typowa placówka terapeutyczna lub integracyjna. Należy omijać te miejsca ogólnodostępne, ponieważ dziecko może nie otrzymać właściwej pomocy. Pod uwagę należy wziąć:

  • metody terapeutyczne, jakie oferowane są przez tą właśnie placówkę,
  • możliwość dopasowania programu nauczania do indywidualnych potrzeb dzieci,
  • możliwość dostosowania celi do umiejętności, jakie dziecko już posiada,
  • wytyczanie celi terapeutycznych dla dziecka zmagającym się z autyzmem,
  • możliwość monitorowania postępów u dziecka.

Trzeba wiedzieć, że dobre, starannie wybrane przedszkole integracyjne w Warszawie będzie ułatwiało prawidłowy rozwój maluchom, które mają autyzm.

Dlaczego specjalne przedszkole spektrum autyzmu?

Dobre przedszkole spektrum autyzmu w Warszawie na Mokotowie to zdecydowanie mniejsze grupy. Tych dzieci jest maks. 20. Chociaż z reguły liczba pociech w każdej grupie waha się pomiędzy 10 a 15. Dzięki temu opiekunowie są w stanie lepiej skupić się na indywidualnych potrzebach dziecka. Przedszkole integracyjne zapewnia wsparcie m.in. nauczyciela wspomagającego, który jest pedagogiem specjalnym. Plan nauczania ułożony jest tak, aby uwzględnić już posiadane umiejętności i możliwości nadrobienia pewnych elementów. W zwykłym przedszkolu na takie rzeczy nie ma co liczyć. Nie ma się co oszukiwać, że dzieci ze spektrum autyzmu będą w stanie odnaleźć się w takich placówkach – co też może niekorzystnie wpłynąć na ich rozwój. W przedszkolu integracyjnym dziecko ma szansę na to, aby otrzymać wsparcie różnych specjalistów, m.in. psychologa, logopedy, czy też innych pedagogów.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top