Leczenie łuszczycy – choroba to nie wyrok!

Choroby skórne to bardzo przykra dolegliwość, która dosięga większą część społeczeństwa. Ma na to wpływ wiele czynników, takich jak zła dieta, czy bierny tryb życia. Niekiedy jednak problemy dermatologiczne pojawiają się wskutek innych chorób. Jedną z takich dolegliwości jest łuszczyca, która niestety jest nieuleczalna i wymaga długotrwałego leczenia. Łuszczyca leczenie jest procesem trudnym, lecz objawy są możliwe do częściowego wyeliminowania. Nie jest chorobą zakaźną, dlatego nie można nią zarazić poprzez np. podanie dłoni drugiej osobie. Szybka diagnoza oraz rozpoczęcie leczenia, minimalizuje ryzyko rozrostu zmian łuszczycowych.

Pierwsze zmiany łuszczycy

Pierwsze zmiany, jakie można zauważyć u osoby chorej jest pojawienie się zmian w postaci czerwonobrunatnych grudek – mogą być okrągłe, bądź owalne, które są płaskie i wyraźnie odgrodzone od skóry. Takie zmiany najczęściej pojawiają się na kolanach, łokciach, na pośladkach, dłoniach, stopach, czy w okolicy krzyżowej. Powierzchnia grudek pokryta jest łuskami w kolorze srebrzystym/srebrzystoszarym, która się nawarstwia. Jest ona a nazywana blaszką łuszczycową. Początkowo zmiany przyjmują rozmiary rzędu kilku milimetrów, ale z czasem powiększają swój zasięg do nawet kilku centymetrów. Odpowiednim specjalistą, który jest w stanie rozpoznać u nas łuszczycę jest dermatolog – lekarz zajmujący czy się chorobami skóry. Przy rozpoznaniu choroby zwraca on również uwagę na nietypowe zachowania grudek występujących na skórze, m.in. na objaw świecy stearynowej, czyli efekt błyszczącej zmiany, która następuje po zdrapaniu łusek. Wówczas konieczne jest rozpoczęcie łuszczyca leczenie. Warto również korzystać z szamponów na łuszczycę opartych na dobrych składnikach aktywnych.

Podstawowe kroki – łuszczyca leczenie

W początkowej fazie leczenia, łuszczycę leczy się zewnętrznie poprzez stosowanie fototerapii i maści. Terapię rozpoczyna się od usunięcia (nie mechanicznego) łuski,z wykorzystaniem preparatów keratolitycznych z kwasem salicylowym. Następnie, na oczyszczoną skórę nakłada się specjalne maści, takie jak: cygnolina, dziegciem oraz pochodne witaminy D. Popularne jest również aplikowanie maści sterydowych i leków immunosupresyjnych lub pochodne witaminy A.Fototerapia, czyli naświetlanie promieniami UV skóry również należy do skutecznych metod walki z łuszczycą. Przed zabiegiem przyjmuje się preparaty światłouczulające.By osiągnąć efekt leczniczy, należy wykonać około 20 zabiegów, które przeprowadza się 2-3 razy w tygodniu.

Gdy zastosowanie naświetlania oraz maści nie przyniesie pożądanego rezultatu, należy przyjmować leki doustne. Należą do nich tzw. leki biologiczne, które przyjmuje się dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Forma tabletki znacznie ułatwia życie pacjentom i nie wymusza na nich regularnych wizyt w szpitalu.

Łuszczyca leczenie, wspomóc możemy poprzez:

  • modyfikację diety. Istotne, by spożywać więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy D. Zalecane jest spożywanie ryb, owoców morza, sałaty, marchwi, cytrusów.
  • Zrezygnuj z alkoholu i papierosów – nie dość, iż zatruwają nasze płuca, to zwiększają ryzyko dolegliwości dermatologicznych.
  • Unikaj produktów takich jak: czekolada, kawa, kakao, surowe jabłka, czarne porzeczki, czy wędliny.
  • Zalecane jest, by kąpiel zamienić na prysznic – nie doprowadzi do wysuszenia skóry. Do pielęgnacji ciała nie używaj gąbek podrażniających ciało.
  • Dbaj o równowagę temperatury ciała – nie przegrzewaj, ani nie wyziębia organizmu.
  • Nie zakładaj odzieży wykonanej z ostrej, czystej wełny, bądź surowego lnu na gołe ciało, gdyż pocieranie sprzyja narastaniu łusek.
  • Nie aplikuj kosmetyków na bazie spirytusu, a perfum pod żadnym pozorem nie nanoś na skórę.
  • Nie zaopatruj się w kosmetyki, które są sztucznie barwione i aromatyzowane. Używaj specjalnych, delikatnych płynów do mycia, rezygnując z klasycznego mydła.
  • Chroń skórę przed podrażnieniami, otarciami. Pod żadnym pozorem nie rozdrapuj zmian łuszczycowych.

W warunkach domowych leczenie łuszczycy wspomagać można poprzez zastosowanie kosmetyków z Morza Martwego, ponieważ łagodzą one podrażnienia skóry. Jak najczęściej nawilżaj swoją skórę olejkami, balsamami do ciała, wazeliną. Aplikuj je na wilgotną skórę zaraz po kąpieli. Jeżeli zmiany łuszczycowe występują na głowie, warto wykonać napar z szałwii i rozmarynu (po 30g ziół należy zalać 0,5l wrzątku, a po 15 minutach przecedzić). Leczenie łuszczycy głowy wspomaga mycie włosów tak przygotowanym naparem. Można rzec, iż to naturalne leczenie łuszczycy. Łuszczyca – leki bez recepty, również mogą wspomagać leczenie i zazwyczaj opierają się na podobnych składnikach. Leczenie domowymi może sprawdzić się jako uzupełnienie kuracji fototerapią, maściami, czy tabletkami doustnymi. Jeżeli zmiany nie są w zaawansowanym stadium, potrafi w pewnym stopniu złagodzić objawy i nie dopuścić do pojawienia się nowych.

Podsumowanie

Łuszczyca jak leczyć, to zagadnienie, które spędza sen z powiek nie jednemu specjaliście. Leczenie doustne łuszczycy, jak i fototerapią i maściami zazwyczaj pomaga pacjentom na uśmierzenie części objawów tej przykrej choroby. Warto wiedzieć, jakie leki na łuszczycę wspomogą nas w walce z nią.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top