Hale stalowe choć wydają się lżejszymi konstrukcjami niż budynki murowane, to tak jak każdy inny obiekt budowlany wymagają stosowania ściśle określonych procedur podczas ich wznoszenia. Z tego powodu ich montaż musi wynikać z projektu budowlanego, który opracowywany jest indywidualnie dla każdej inwestycji w zależności od jej przeznaczenia, a także potrzeb inwestora. Jak w praktyce wygląda montaż hal stalowych? Podpowiadamy.
Montaż hal stalowych — prace ziemne
Żeby móc przeprowadzić montaż hal stalowych po uzyskaniu wszelkich pozwoleń, w pierwszej kolejności wykonuje się roboty ziemne. Wśród nich można wymienić stabilizację gruntu, odwodnienie terenu, a także utylizację nieużytków. Dzięki czemu plac będzie właściwie przygotowany na wylanie fundamentów. Te z kolei dobierane są w zależności od stabilności podłoża i uwzględniane są już na etapie projektu — mogą być bezpośrednie lub głębokie.
Montaż hal stalowych — konstrukcja
Budowa hal usługowych wykonanych ze stali po wylaniu fundamentów obejmuje przede wszystkim montaż konstrukcji budynku. W pierwszym etapie wykonawca stawia i kotwi słupy lub całe ramy, w zależności od wykorzystanej technologii. Następnie montuje dźwigary, czyli główną konstrukcję nośną dachu. W kolejnych etapach umieszczane są mniej ważne elementy, takie jak rygle czy podkonstrukcje pod bramy, okna i drzwi, a także urządzenia przewidziane w projekcie.
Montaż hal stalowych — obróbki blacharskie, bramy okna i drzwi
W kolejnym etapie wykonuje się okucia z blachy obróbkowej a także ewentualne docieplenie hali. Na zakończenie budowy montowane są okna, drzwi, a także bramy. Zwieńczeniem wszystkich prac jest wylanie posadzki przemysłowej. Może być ona wykonana na przykład z odpowiednim zbrojeniem stalowym lub polipropylenowym.
Montaż hal stalowych przebiega bardzo szybko, jeżeli wykonany jest przez profesjonalną ekipę. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów decyduje się na to rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli potrzebują np. w krótkim czasie zwiększyć obszar swojej działalności.