Miastenia to choroba, w której dochodzi do zaburzenia przekazywania impulsów z zakończeń nerwów do mięśni. Jest to choroba autoimmunologiczna. Objawia się ona szybki zmęczeniem mięśni, co prowadzi do ich osłabienia. Jak zdiagnozować miastenię? Poprzez wykonanie odpowiedniego badania, którym jest próba miasteniczna.
Czym jest próba miasteniczna?
Próba miasteniczna jest badanie, które pozwala stwierdzić czy chorujemy na miastenie. Badanie wykonywane jest w momencie wystąpienia charakterystycznych dla choroby objawów. Należą do nich: opadanie powiek po wysiłku, dwojenie widzenia, bełkotliwa mowa, trudności z gryzienie, duszności, opadania ramion, głowy czy trudności podczas wstania z krzesła. Próba miasteniczna w Gdańsku pozwala na określenie stopnia zagrożenia chorobą lub stopnia jej rozwoju. Należy pamiętać, że ujemny wynik badania wcale nie musi oznaczać, że nie ma miastenii. Wówczas warto wykonać dodatkowe badania.
Próbę miasteniczna zleca lekarz neurolog, który w trakcie wywiadu może podejrzewać rozwój miastenii. Wczesne wykrycie choroby, daje szanse na wdrożenie skutecznej terapii.
Jak wygląda próba miasteniczna?
Niepokojące objawy związane z osłabieniem mięśni, są sygnałem do udania się do lekarza i wykonania wszelkich badań, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu problemu. Obok próby miastenicznej, powinno zostać wykonane badanie tężyczki w Gdyni. Próba miasteniczna jest elementem badania EMG i przewodnictwa nerwowego. Badanie polega na naklejenie elektrod rejestrujących na mięśniach. Przy użyciu stymulatora, nerwy są drażnione prądem. Dzięki temu można sprawdzić jak wygląda przekazywanie bodźców między układem nerwowym a mięśniami. Na początku bodźce są rzadkie, ale ich częstotliwość zwiększa się wraz z czasem badania. Celem próby miastenicznej jest określenie męczliwości i pobudliwości mięśni w reakcji na bodziec zewnętrzny.
Badanie zaczyna się od ręki, następnie bada się mięśnie, które położone są najbliższej osi ciała. Problem miastenii dotyczy głównie mięśni, które są najlepiej docieplone, a więc te leżąca najbliżej osi ciała.