Nowoczesne protezy nóg – jakie są ich rodzaje?

Wybór protez jest na rynku naprawdę spory. Można zauważyć, że nieco się odchodzi od staromodnych i standardowych protez, a stawia się na nowoczesne protezy nóg. Protez tych na rynku jest naprawdę sporo. Nie da się tego ukryć. Jakie protezy na rynku można znaleźć? Które są szczególnie polecane? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Protezy kończyn dolnych i ich rodzaje

Pierwszym rodzajem protez jest proteza modularna. Takowa proteza nogi składa się z protezowej stopy, łączących elementów, protezowego leja, samego systemu mocowania protezy oraz pokrycia kosmetycznego. Można na nią uzyskać refundację w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Na pewno nowoczesne protezy nóg to nie są protezy skorupowe. Ten model jest zdecydowanie archaiczny. Protezy tego typu są wykonane z żywicy. Takie protezy nie można w żaden sposób regulować.

Za nowoczesne protezy nóg trzeba swoje zapłacić. To się zgadza, ale jednocześnie należy pamiętać, że chodzi tutaj o sam komfort. Na nowoczesnych protezach nóg można chodzić i uprawiać wszelkiego rodzaju inne aktywności jak przed stratą nogi. Dla osób, które stały się nagle osobami niepełnosprawnymi, jest to niesamowicie ważne.

Proteza kończyny dolnej – kto pomaga w jej doborze?

Zostało już wspomniane, która proteza kończyny dolnej jest polecana, a która jest raczej uboższym wyborem. Protez nie kupuje się w ten sposób, że idzie się do sklepu i wychodzi z protezą założoną na nogę. Nowoczesna proteza kończyny dolnej musi być odpowiednio dopasowana. Jej doborem zajmuje się specjalista, który pracuje w zakładzie ortopedycznym. Wszystko się oczywiście dzieje przy pomocy lekarza.

Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że proteza kończyny dolnej nie może być w żadnym wypadku dopasowana na oko. Jest to niedopuszczalne.

Nawet najnowocześniejsza proteza nogi, czy też innej części ciała nie spełni swojej funkcji, gdy będzie źle dobrana. Jest to w pełni oczywiste. Każda osoba powinna mieć tego świadomość. Zmienia się wówczas podejście do procesu wyboru protezy.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top