Odtrucia alkoholowe – jak przebiegają?

Odtrucie alkoholowe stosuje się przy zatruciu etanolem, do którego dochodzi na skutek spożycia zbyt dużej ilości alkoholu, dlatego najczęściej z odtruwania korzystają osoby uzależnione – choć nie tylko. Na czym polega odtruwanie alkoholowe i co jest jego celem? Jak często warto je robić i ja przebiega? Podpowiadamy.

Odtrucie alkoholowe – czym jest?

Odtrucia alkoholowe, często nazywane detoksem, ma za zadanie usunąć toksyny z organizmu, pozbyć się resztek alkoholu i przywrócić równowagę elektrolitową w organizmie. Zostaje ona zaburzona na skutek toksycznego działania alkoholu – przyspiesza on proces utraty wody i cennych minerałów. Wyjaśnia to również nieco zjawisko kaca, którego częścią jest ciągła potrzeba picia wody – jest to wynik jej nadmiernej utraty.

Najczęściej kac trwa kilka godzin. Odtrucie alkoholowe uzupełnia utracone elektrolity i przywraca organizm do normalnego trybu. Jest szczególnie istotne w przypadku osób uzależnionych, u których substancja zdążyła już poczynić duże szkody. Poza detoksem dostępne są szybkie metody odtruwania, np. kroplówki.

Jak przebiegają odtrucia alkoholowe?

Detoks alkoholowy stosuje się u osób uzależnionych, które nie są w stanie same zrezygnować z tej substancji. Etanol niszczy w szczególności nerki i wątrobę, a w konsekwencji może doprowadzić do śmierci. Dlatego oczyszczanie organizmu z toksyn i resztek alkoholu jest kluczowe, nie tylko dla przywrócenia równowagi, ale również sprawnej pracy tych narządów.

Detoks alkoholowy z reguły trwa kilka dni i jest przeprowadzany w szpitalu lub specjalnym ośrodku. Nie jest on jednak metodą leczenia uzależnienia, a zaledwie wstępem do dalszej walki z chorobą. Oczyszczenie organizmu jest konieczne do tego, aby móc zacząć pracę terapeutyczną – podstawową metodę leczenia uzależnień.

Z kolei detoks za pomocą kroplówek to szybki sposób na poradzenie sobie z zatruciem alkoholowym i jego skutkami. Przeprowadza je ośrodek terapii uzależnień. Kroplówki najczęściej są stosowane u osób, które jednorazowo zatruły się etanolem. Metoda ta nie sprawdzi się u osób uzależnionych, które nie są w stanie przerwać lub odmówić sobie spożycia.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top