Panele solarne – jak przedłużyć ich żywotność?

Panele solarne, jak każde inne urządzenie, z czasem tracą swoje właściwości. Co jednak możemy zrobić, by utrzymały się one jak najdłużej?

Panele solarne – co wpływa na ich ogólną kondycję?

Jako ludzkość coraz mocniej zwracamy uwagę na odnawialne źródła energii. Są one praktycznie nieszkodliwe dla środowiska, a mogą w zupełności wystarczyć nam do normalnego funkcjonowania, choć oczywiście wszystko zależy od tego, o jakiej technologii oraz skali tutaj mówimy. Jeżeli jednak mowa jest o pojedynczych budynkach czy domach, bez wątpienia energia słoneczna jest w tym wypadku znakomitym wyborem. Oczywiście centralną częścią każdego układu fotowoltaicznego są panele solarne. To właśnie w nich zachodzą wszelkie reakcje, dzięki którym jesteśmy następnie w stanie uzyskać energię wprost od naszej najbliższej gwiazdy. Z każdym rokiem jednak panele słoneczne tracą około 0,5-0,7 procent swojej wydajności. Najgorszymi czynnikami dla paneli solarnych jest paradoksalnie wysoka temperatura (nie mylić z wysokim nasłonecznieniem), intensywny deszcz czy śnieg, a także gradobicia.

Sposoby, by panele solarne pozostały w pełni sprawne na dłużej

Do momentu, gdy ogólny spadek sprawności paneli solarnych nie przekracza 20 procent, nie mamy się tak naprawdę czym martwić. Kiedy jednak panel będzie pracować na mniejszej wydajności, konieczna może być jego całkowita wymiana. Czy są jednak sposoby, by postarać się o zniwelowanie tego efektu? Oczywistym rozwiązaniem byłoby oczywiście kupno paneli z najwyższej półki, lecz to również nie da nam gwarancji sprawności. Istnieją jednak inne sposoby, by jakkolwiek wpłynąć na przedłużenie ich żywotności. Warto co roku sprawdzać na przykład stan całej instalacji i okablowania, a także raz na jakiś czas czyścić panele z liści, kurzu czy brudu. Oczywiście do tego konieczne jest użycie specjalistycznego sprzętu, dlatego jeżeli go nie posiadamy lub nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, warto skorzystać z pomocy firm, które znają się na tym jak mało kto.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top