Posadzki anhydrytowe to ciekawe rozwiązanie podłogowe. Gdzie jednak przydadzą się najbardziej?
Posadzki anhydrytowe – czym one tak właściwie są?
Jeżeli szykujemy się do budowy naszego domu, bez wątpienia będziemy pochłonięci wybieraniem wszystkich, nawet najmniejszych szczegółów. W takim przypadku nie wolno pominąć chociażby tak wiążącej kwestii, jak odpowiedni materiał, z którego będzie wykonana posadzka. Możliwości na rynku budowlanym mamy wiele, lecz bez wątpienia bardzo dobrym tropem będą tutaj posadzki anhydrytowe. Z czego właściwie są one wykonywane? Bazą spoiwa anhydrytowego, które stanowi tak naprawdę najważniejszą część całej wylewki, jest odwodniony gips, profesjonalnie nazywany „bezwodną formą siarczanu wapnia”. Druga wersja tej nazwy jest dość skomplikowana, dlatego też nie jest najczęściej stosowana. Warto jednak pamiętać, iż odwodniony gips to nie wszystko – jest on bowiem mieszany z ważnymi dodatkami, jak odpowiednio dobrane wypełniacze i upłynniacze. Dopiero te wszystkie substancje zmieszane w jedno tworzą spoiwo, które potem może być wykorzystywane jako wylewka anhydrytowa.
Posadzki anhydrytowe – ich najczęstsze zastosowania
Najczęściej posadzki anhydrytowe są wykorzystywane przy okazji tworzenia ogrzewania podłogowego, które możemy znaleźć w ofercie takich firm, jak Termolit. Co jednak jest takiego charakterystycznego w takim rozwiązaniu? Przede wszystkim warto jest tutaj wspomnieć o genialnym przewodnictwie ciepła takiej posadzki, co oznacza, że nie potrzebujemy używać aż tyle energii, by dobrze ogrzać naszą podłogę. Warto jednak pamiętać, iż jeżeli chcemy użyć posadzki anhydrytowej w takich miejscach, jak łazienka czy kuchnia, konieczne będzie stworzenie dodatkowej izolacji, która uodporni całą posadzkę na działanie wilgoci.
Ile kosztują posadzki anhydrytowe i czy rzeczywiście są one drogie?
Posadzki anhydrytowe są drogie w porównaniu do rozwiązań cementowych, lecz nie są to olbrzymie ceny. Za worek 30 kg, który pozwoli na pokrycie trochę więcej niż 1m2, będziemy musieli zapłacić około 25-30 złotych.