Prasa krawędziowa – gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Obróbka metali to nieodłączna część wielu gałęzi przemysłu. Aby była ona jednak szybka oraz skuteczna konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych maszyn takich jak na przykład prasa krawędziowa, której celem jest gięcie metali w dowolnym stopniu. W jakich branżach tak zwana krawędziarka, czyli prasa krawędziowa znajduje zastosowanie?

Czym jest prasa krawędziowa?

Maszyna jaką jest prasa krawędziowa to specjalne urządzenie, które wykorzystuje właściwość metali, którą jest ciągliwość w celu ich odginania. Mowa tu zarówno o metalach w formie blach, ale też profili rur czy czegokolwiek, co jest w stanie zmieścić się w prasie krawędziowej zwanej krawędziarką.

Prasa do gięcia taka jak krawędziarka może wykonywać precyzyjne zgięcia. Co najważniejsza cykle gięcia gdy urządzenie jest sprawne zawsze są nie tylko precyzyjne, ale też powtarzalne. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie pożądanego efektu. Czasem w tym celu maszyna dociska metal nawet kilkukrotnie.

W jakich branżach używana jest prasa krawędziowa?

Z racji na to jak potrzebna jest w przemyśle obróbka metali w postaci ich gięcia prasy krawędziowe są chętnie wykorzystywane przez wiele branż. Dobrym przykładem może być na przykład przemysł lotniczy, stoczniowy czy też samochody. Dzięki prasom do gięcia jest możliwe tworzenie na przykład łopatek śrub napędowych.

Z pras do gięcia chętnie korzysta się również w przemyśle budowlanych, gdzie wyginanie metali jest potrzebne w wypadku produkcji elementów fasad czy dachów o niestandardowej konstrukcji. Z pomocą pras krawędziowych tworzone są również detale, czy też metalowe zbiorniki. Oczywiście z takich maszyn korzysta również przemysł maszynowy.

Bardzo ważnym zastosowaniem pras krawędziowych zwanych krawędziarkami jest produkcja takich rzeczy jak na przykład billboardy, znaki czy też stojaki używane przez przemysł reklamowy. Krawędziarki służą także w przemyśle meblowym do tworzenia różnych mebli i obiektów wyposażenia gospodarstwa domowego.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top