Trawniki z rolki – w czym tkwi ich fenomen?

Zasiewanie trawy jednym przychodzi łatwo, a innym nie. Nic zatem dziwnego, że trawniki w rolkach stają się coraz bardziej popularne. Mają wiele zalet i są bardzo łatwym sposobem na zazielenienie danej powierzchni. Jest to dodatkowo bardzo proste rozwiązanie, które nie wymaga specjalnej wiedzy ogrodniczej. Niektórzy nie są zwolennikami takiej trawy, gdyż martwią się o to, że efekt końcowy będzie wyglądał sztucznie. Aktualnie producenci oferują żywą trawę w rolkach, która praktycznie wcale nie odbiega od tej, która zasiewa się tradycyjnymi metodami.

Jakie są zalety posiadania trawy w rolkach?

Ogólnie rzecz biorąc, trawniki z rolki są bardzo dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które chcą w szybki sposób zazielenić dany obszar. Sposób ten często stosuje się w przypadku domów z ogrodem, które czekają na wprowadzenie się nowych lokatorów. Wówczas zwyczajnie brakuje czasu na tradycyjny zasiew. Żywy trawnik w rolce dzięki zgranej ekipie można położyć bardzo szybko, dzięki czemu można cieszyć się zielonym ogrodem praktycznie od pierwszych dni po wprowadzeniu się. Trawniki w rolce świetnie sprawdzają się też wśród tych osób, które nie mają dużej wiedzy ogrodniczej. Fakt, że żywa trawa w rolce wymaga pielęgnacji, lecz decydując się na takie rozwiązanie omijamy proces zasiewu, który wymaga jednak trochę umiejętności. Dodatkowo trawa na metry to świetny sposób na zazielenienie powierzchni o nietypowych kształtach. Mowa tutaj o działkach, które miejscami mogą posiadać ukośne ukształtowanie ziemi. Często zasiew takich powierzchni jest niemożliwy, gdyż deszcz skutecznie zmywa zasiane nasiona trawy. W efekcie prowadzi to do brzydko wyglądających braków w trawniku. Trawa w rolce pozwala ominąć taki problem.

Jakiej pielęgnacji wymaga żywa trawa w rolkach?

Aby trawnik w rolce spełniał swoje zadanie, potrzebna jest jego pielęgnacja. Po położeniu trawy w rolce należy odczekać parę tygodni, aby mogła się ona zaadaptować. Kiedy trawa zrośnie się z podłożem, można wówczas przystąpić do pierwszego koszenia. Proces ten należy oczywiście wykonywać regularnie. Ważne są też kwestie związane z doborem nawozu, który musi być odpowiednio przystosowany do danej pory roku. Decydując się na to rozwiązanie, warto poprosić, aby producent trawy w rolkach opowiedział jak powinno się dbać o taki trawnik.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top