Zdarzają się sytuacje, że sprzęty domowe nagle odmawiają posłuszeństwa. Co zrobić, gdy zmywarka przestaje działać prawidłowo? Nie zawsze trzeba w takiej sytuacji dzwonić po serwisanta. Bardzo często usterki można w prosty sposób usunąć w domu. Jakie są najczęstsze przyczyny tego, że zmywarka nie reaguje?
Problemy z zasilaniem
Najprostszą przyczyną tego, że zmywarka nie chce się uruchomić mogą być problemy z zasilaniem. Warto sprawdzić czy nie uległ uszkodzeniu przewód, wtyczka lub gniazdko. Warto unikać podłączania zmywarki do przedłużacza zamiast bezpośrednio do gniazdka, ponieważ, jeżeli dojdzie do przegrzania lub spalenia przedłużacza to może również dojść do uszkodzenia sprzętu.
Ustawienie funkcji opóźnionego startu
Wiele modeli zmywarek posiada funkcję opóźnionego startu, która pozwala na rozpoczęcie cyklu zmywania o jakiej chcemy porze. Może się zdarzyć, że przypadkowo wciśniemy nie ten przycisk lub dziecko nasze lub przyjaciół zaciekawione guzikami na pulpicie ustawi nam opóźniony start zmywania. W tej sytuacji, jeżeli będziemy chcieli włączyć zmywarkę zobaczymy na wyświetlaczu symbol opóźnionego startu. Wystarczy wyłączyć tą funkcję i zaprogramować zmywarkę normalnie.
Przerwanie poprzedniego cyklu zmywania
Może się zdarzyć, że w skutek przerwy w dostawie prądu, lub otwarcia drzwiczek w zmywarce w trakcie cyklu jej praca zostanie przerwana. W takiej sytuacji po ponownym włączeniu zmywarka uruchomi swój cykl w momencie, w którym został on przerwany. Taki cykl można również anulować resetując zmywarkę odpowiednim przyciskiem na panelu.
Źle zamknięte drzwi
Może się zdarzyć każdemu, że w pośpiechu nie domknie drzwiczek zmywarki. Sprzęt nie ruszy z kolejnym cyklem, chroniąc tym samym naszą kuchnię przed zalaniem. W tej sytuacji wystarczy po prostu domknąć drzwi.
Zwarcie systemu grzewczego
Zmywarka nie włączy się również w sytuacji gdy dojdzie do zwarcia systemu grzewczego. Zmywarka w tej sytuacji nie podgrzewa wody a na wyświetlaczu pojawi się kod błędu. Zmywarka nie działa? Serwis naklo24.pl sugeruje Sprawdź, co może być przyczyną. W tym przypadku należy wymienić uszkodzoną część. Aby tego dokonać należy odłączyć sprzęt od zasilania, okręcić blachę z tyłu, odłączyć przewody uszkodzonego elementu i podłączyć nowy.
Awaria panelu sterowania
Wszystkie zmywarki mają wbudowany panel sterowania, jednak nie we wszystkich modelach jest ona zabezpieczony przed zalaniem. Awarię panelu sterowania łatwo zauważyć, ponieważ nie włącza się wyświetlacz. Może się okazać, że przyczyną tego stanu rzeczy jest awaria systemu zasilania lub rozłączenie obwodu programatora. W przypadku awarii panelu sterowania konieczna może być pomoc fachowca.
Zapchanie płaszcza wodnego
Może zdarzyć się również tak, że zmywarka się włączy lecz nie będzie pobierała wody, bo zapchaniu uległ płaszcz wodny. Jest to element zmywarki złożony z drobnych kanalików, do których bardzo łatwo mogą dostać się zanieczyszczenia w postaci resztek jedzenia i doprowadzić do jego niedrożności. Bardzo łatwo go wyczyścić, wystarczy go wyjąć, umyć pod bieżącą wodą i zamontować z powrotem.
Brak wody
zmywarka nie włączy się również wtedy, gdy nie będzie miała dostępu do wody z sieci. Może okazać się, że jest chwilowa przerwa w dostawie wody lub awarii uległ wąż doprowadzający wodę do zmywarki. Warto najpierw sprawdzić, czy mamy wodę w kranie, jeżeli tak to należy sprawdzić podłączenie węża. Jeżeli wąż jest uszkodzony to należy wymienić go na nowy.
Są również inne przyczyny, tego, że zmywarka odmawia współpracy. Warto sprawdzić wszystkie możliwości zanim wezwiemy fachowca. Większość usterek jest banalna i możemy usunąć je samodzielnie w domu. Żeby nie dochodziło do podobnych awarii należy bezwzględnie dbać o zmywarkę. Najważniejsze to stosowanie odpowiednich środków przeznaczonych do używania w zmywarce oraz regularne czyszczenie filtrów.