Cieśń nadgarstka – jak leczyć?

Zespół cieśni nadgarstka to choroba przewlekła, która jeszcze do niedawna występowała dosyć rzadko. Niemniej jednak ostatnimi czasy występuje dość powszechnie, zwłaszcza w grupie osób, które pracują w biurach. Występowanie cieśni nadgarstka ma przede wszystkim związek z pracą przy komputerze. Chodzi tutaj o dość specyficzne ułożenie dłoni na myszce, a także na klawiaturze komputera.

Objawy cieśni nadgarstka

Jak objawia się zespół cieśni nadgarstka? Przede wszystkim objawy cieśni nadgarstka początkowo są dość mało specyficzne. Przede wszystkim warto tutaj wskazać na cierpnięcie palców. Mamy tutaj na myśli kciuk, a także palec wskazujący i środkowy. Osoba cierpiąca na cieśń nadgarstka zmaga się również z bólem łokcia, a także stawu ramiennego. Ból może być tak silny, że osoba taka może obudzić się nawet w środku nocy. W dalszym stadium zaawansowania tego schorzenia możemy mieć problemy z zaciskaniem dłoni w pięść. Często możemy również zmagać się z drętwieniem dłoni, nawet wówczas gdy nie pracujemy przy komputerze. Stopniowo możemy również stracić czucie w opuszkach palców, co prowadzi do problemów z utrzymaniem niektórych przedmiotów w rękach.

W zaawansowanym stadium w schorzenia występuje tzw. efekt małpiej ręki. Wówczas to zanikają mięśnie kciuka, co sprawia, że traci on charakter palca przeciwstawnego. Cieśń nadgarstka bardzo łatwo w diagnozie pomylić ze schorzeniami kręgosłupa, zwłaszcza na odcinku szyjnym. Dlatego też zaleca się przeprowadzenie odpowiednich badań, które będą w stanie wykluczyć problemy z kręgosłupem i jednoznacznie wskazać na schorzenie w postaci cieśni nadgarstka W tym celu trzeba przede wszystkim przeprowadzić elektromiografię.  EMG precyzyjnie bada czynność mięśni, a także przewodnictwo w nerwach obwodowych.

Leczenie cieśni nadgarstka

Jeśli zostanie u nas zdiagnozowana cieśń nadgarstka, to w pierwszej kolejności czekają nas specjalistyczne zabiegi z zakresu fizykoterapii. Przede wszystkim będziemy musieli również nosić specjalną opaskę elastyczną na nadgarstku. Lekarze na początku zalecają również dostarczanie organizmowi odpowiednich dawek witaminy B6. Jeśli te zalecenia nie poskutkują, to wówczas bardzo prawdopodobne jest, że lekarz zaleci nawet trzymiesięczny okres nieużywania chorej ręki, a nawet noszenia jej w gipsie. Taki okres bezruchu pozwoli na dokonanie całkowitej regeneracji nerwów. Oczywiście lekarz prawdopodobnie zaleci również zastosowanie odpowiednich leków, które będą miały za zadanie zmniejszenie stanu zapalnego, a także złagodzenie bardzo nieprzyjemnych objawów bólowych.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top