Ewidencja VAT – kto musi ją prowadzić?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z pewnymi obowiązkami. Jednym z nich jest prowadzenie w przejrzysty i rzetelny sposób księgowości. Niewywiązanie się z terminów, bądź nieścisłości w dokumentach mogą doprowadzić do poważnych kłopotów właściciela, a w konsekwencji do zamknięcia biznesu. Obok różnego rodzaju ksiąg, jedną z obowiązkowych rzeczy ciążącej na każdym podatniku VAT, jest prowadzenie ewidencji VAT. 

Dlaczego warto korzystać z usług księgowego?

Prowadzenie samodzielnie księgowości może być nie tylko uciążliwe, ale również trudne. Mnogość wymaganych ksiąg i dokumentów, może przedsiębiorcę przytłoczyć i uniemożliwić mu skupienia się na innych kwestiach związanych z prowadzeniem firmy. Jednym z ważniejszych dokumentów, jest ewidencja VAT. W skład jej wchodzi wiele czynników, więc warto zdecydować się na zlecenie jej podmiotowi zewnętrznemu. Najszybszą możliwością znalezienia biura rachunkowego jest poszukanie jej w internecie, uwzględniając miejsce zamieszkania. Przykładowo wyszukiwaną frazą może być: „ewidencja VAT na Ursynowie”, a wyskoczą nam biura księgowe z tej okolicy.

Odpowiedzią na wyszukiwaną powyżej frazę jest biuro księgowe Liczydło, które prowadzi księgowość w Warszawie na Ursynowie oraz Mokotowie. Wybór firm takich jak biuro księgowe Liczydło jest gwarancją poprawnie prowadzonej księgowości, co jest z kolei niezbędne do prowadzenia firmy we właściwy sposób.

Kto nie musi prowadzić ewidencje VAT?

Biurokracja tyczy każdego człowieka, nawet jeśli nie prowadzi on własnej działalności gospodarczej. Szczególnie warto o tym pamiętać w sezonie w którym rozliczamy popularne „pity”.

Niestety dla przedsiębiorców, kwestie księgowe dla osób prowadzących własne działalności gospodarcze są dużo bardziej skomplikowane. Jedną z ważnych ewidencji jest ewidencja VAT którą musi prowadzić każdy czynny podatnik VAT. Jedynymi podatnikami którzy zwolnieni z prowadzenia tej ewidencji są podatnicy, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 złotych.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top