Farby termowrażliwe wykorzystywane są do malowania kół pociągów. Dzięki swoim unikatowym właściwościom przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na kolei. W jaki sposób działają i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy.
Czym są farby termowrażliwe?
Farby termowrażliwe jest to specyficzny rodzaj farb, który znajduje swoje zastosowanie w kolejnictwie. Są one wykorzystywane przede wszystkim do malowania kół w pociągach, dlatego też często możemy jest spotkać pod nazwą farb do zestawów kołowych. Oprócz funkcji dekoracyjnych ich rolą jest również zwiększanie bezpieczeństwa na kolei. Dzieje się tak ze względu na ich unikalne właściwości.
Farby epoksydowe stworzone są na bazie żywicy, która reaguje na zmiany temperatur. W przypadku farb do zestawów kołowych próg tolerancji wynosi około 280 stopni Celsjusza. Po jego przekroczeniu farba zaczyna zmieniać swoją barwę, a następnie się odklejać. Dla osoby odpowiedzialnej za przegląd techniczny pociągu jest to znak, że koło się przegrzewa, a przez to traci swoje właściwości. Oznacza to, że należy poddać je konserwacji lub wymianie.
Czym kierować się przy zakupie farb termowrażliwych?
Dokonując wyboru farby do zestawów kołowych nie można pominąć podstawowego kryterium, czyli koloru. Dostępne w sklepach farby zakupić możemy w różnych wersjach kolorystycznych. Warto postawić na taki kolor, który będzie pasował do wagonów. W przypadku farb termowrażliwych należy również zwrócić baczną uwagę na skład. Kluczowa jest tutaj obecność żywicy, która odpowiada za właściwości tego rodzaju farb.
Malowanie kół pociągu wymagać będzie posiadania profesjonalnego sprzętu malarskiego. Przy okazji zakupu samych farb należy także zadbać o nabycie narzędzi, które pozwolą skutecznie pomalować specyficzny element, jakim są koła wagonów. Aby dokonać właściwego wyboru, warto sprawdzić w internecie opinie na temat konkretnych producentów farb. Doświadczenia innych użytkowników pomogą w skutecznym dobraniu odpowiedniego produktu.