Implanty zębowe – co warto o nich wiedzieć?

Założenie implantów stomatologicznych wiąże się często z dużymi kosztami, jednak z założenia jest to inwestycja na lata. Dla niektórych pacjentów jej podjęcie to jedyny sposób na cieszenie się pięknym uśmiechem, a co za tym idzie – brak poczucia skrępowania. Jakie są wskazania do ich założenia, a którzy pacjenci muszą ich unikać? Podpowiadamy.

Implanty zębowe – czym są?

Implanty są przyczepiane na stałe w kość żuchwy lub szczęki. Można je określić małymi, tytanowymi cylindrami, których zadaniem jest zastąpienie korzenia, albo też brakującego zęba. Należy odczekać pewien czas, aż tytan zintegruje się z kością, aby móc następnie umieścić na nim koronę zęba sztucznego. Implanty zębowe pełnią także rolę mocowania częściowych protez, albo też całkowitych. Z powodzeniem takie zastosowanie można wprowadzić u kobiet, jak i u mężczyzn. Co ważne, nie trzeba bać się implantów jeśli chodzi o funkcjonowanie z nimi. W zupełności ich funkcjonalność oraz wygląd można porównać do stałych zębów.

Kto powinien pomyśleć o założeniu implantów?

Wskazaniem do skorzystania z możliwości założenia implantów jest przede wszystkim całościowy lub częściowy brak uzębienia. Z tego typu rozwiązania mogą także skorzystać pacjenci, którzy celowo chcą się pozbyć swoich zębów, które mogą mieć słabą budowę lub po prostu nie stanowią dla niego komfortu. Oczywiście jest to sprawa indywidualna, nie jest polecana i zawsze należy skonsultować takie rozwiązanie z lekarzem.

Zobacz także: https://bestportal.pl/profilaktyka-stomatologiczna-u-dzieci-dlaczego-jest-taka-wazna/

Jakie są przeciwwskazania do implantów?

Założenie implantów nie jest możliwe dla pacjentów z zaawansowaną paradontozą. Nie jest to także rozwiązanie dla tych, którzy nawykowo zgrzytają zębami, jak również nie dbają o prawidłową higienę przyzębia. Kolejnym przeciwwskazaniem jest przebyta chemioterapia, jak również radioterapia twarzoczaszki oraz nałogowe palenie papierosów. Nie wskazane jest także ich stosowanie po przebytych nowotworach lub osób, które aktualnie zmagają się z tą chorobą.

Jakie są korzyści posiadania implantów?

Najważniejsze jest to, że założenie ich jest na stałe, więc nawet ponoszone koszty można powiedzieć rozkładają się w czasie. Bardzo ważne jest to, że zdecydowanie poprawiają komfort życia, a sąsiadujących z nimi zębów stałych nie trzeba szlifować. Jeśli są dobrej jakości, można powiedzieć, że często wygrywają ze stałą protezą lub też mostami. W dużym stopniu ułatwiają trawienie, jak również umożliwiają zachowanie rysów twarzy. Są pomocne w minimalizacji utraty ilości straconej w wyniku braku zęba kości. Ważne jest też to, że nie wymagają klamer. Aby jednak mieć pewność, że implanty są dobrej jakości, należy je wykonywać w sprawdzonych, profesjonalnych placówkach, takich, jak ta: https://mcs-przychodnia.pl/.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top