Kajakarstwo – relaks lub adrenalina

Coraz dłuższe, cieplejsze dni, wręcz zachęcają do uprawiania sportu. Wiele osób już zdążyło porzucić swoje wygórowane, noworoczne postanowienia. Jednakże nic straconego. Wiosna to wyśmienity czas na powrót do aktywności fizycznej. Skoro cała natura budzi się do życia, to dlaczego nie my?! Może tym razem warto się skupić na nieznanej nam dotąd dyscyplinie sportu. Jedną z często pomijanych jest kajakarstwo. Dlatego postaramy się Wam coś o nim opowiedzieć.

Czym tak naprawdę jest kajakarstwo?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest kajakarstwo. Jest to pływanie w kajaku, polegające na odpychaniu się przy pomocy wiosła z dwoma piórami. Ku zdziwieniu wielu, jest to sport z bogatą i długą historią. Było znane już w starożytności, jednak pod nieco inną postacią. Wówczas łodzie były istotnym i cenionym środkiem transportu. W późniejszych latach, a konkretnie w 1865 roku powstał pierwszy na świecie klub kajakarstwa, założony przez Szkota, niejakiego  John MacGregora. Co ciekawe przemieszczał się on swoim drewnianym kajakiem. Te dzisiejsze są zdecydowanie wygodniejsze! Kajakarstwo na poważnie rozpoczęło się 1924 roku, gdy założono organizację przeznaczoną do organizowania zawodów sportowych w tej dziedzinie. Od wtedy bardzo się rozwinęło i obecnie mamy do wyboru mnóstwo rodzajów tego sportu. Rozpoczynając od klasycznego, które wymaga przepłynięcia 200m-10000m, aż do maratonu kajakowego, wymagającego przepłynięcia aż 30 kilometrów. To musi być wyzwanie! To nic, dla naszego narodowego mistrza. Jeśli interesujesz się chociaż trochę sportem, słyszałeś o Aleksandrze Doba. Z czego jest znany? Z kajakarstwa i to nie byle jakiego. Otóż ten mężczyzna jako pierwszy człowiek w historii, samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent, wyłącznie dzięki sile mięśni! Jego przykład pokazuje, że kajakarstwo może być dla każdego. Nawet dla tego, który fascynuje się sportami ekstremalnymi. Jeśli jesteś taką osobą, na pewno nie przejdziesz obojętnie obok  kajakarstwa górskiego. Piękne widoki, nieco adrenaliny, a to wszystko połączone z aktywnością fizyczną.  Brzmi jak świetny plan! 

Co jest potrzebne do pływania?

Skoro już Was przekonaliśmy do kajakarstwa, to warto zająć się kompletowaniem niezbędnego do kajakarstwa sprzętu. Zacznijmy od podstawowej rzeczy- kajaka. Różnią się one wykonaniem, materiałem i długością. Zależy to od konkretnego rodzaju kajakarstwa, stopnia zaawansowania lub osobistych preferencji. Przydadzą się Wam również wiosła, pompka, worek lub plecak na niezbędne drobiazgi, szczelny pojemnik lub bidon wykorzystywany np. na wodę pitną. To sport wodny, więc hermetycznie zamykana torba plastikowa, również będzie jak znalazł. Idealne miejsce na drugie śniadanie w przerwie od sportu. Chociaż w starożytnych kajakach było to kompletnie niepotrzebne, to dziś nie możecie się obejść bez szczelnego pojemnika na telefon. Jeśli macie do czynienia z pompowanym kajakiem, warto zainwestować w porządną pompkę, która posłuży przez wiele sezonów. 

Jeśli zdecydujecie się na amatorskie rozpoczęcie uprawiania kajakarstwa, zapamiętajcie, że rozgrzewka to pierwszy punkt na Waszej liście. Dlaczego? Jest to sport angażujący mięśnie ze wszystkich grup w ciele. Bez rozgrzewki są one bezpośrednio narażone na nadwyrężenie albo-co gorsza-naciągnięcie lub zerwanie. Na pewno nie zależy Wam na szybkiej kontuzji. Dlatego warto zastosować się do tej prostej rady, znacznie umilającej dalsze treningi. Kiedy już się rozgrzejecie i usiądziecie w kajaku, przychodzi czas na wiosłowanie. Tutaj również służymy pomocą. O co należy zadbać? O naszą postawę. Najlepsza dla naszego organizmu jest naturalna, czyli wyprostowana, lekko pochylona do przodu sylwetka. Umożliwia ona długie, spokojne pociągnięcia wiosłem z prostej ręki. Dzięki temu wiosłowanie stanie się dla Was niemęczące, a wręcz automatyczne. 

Czego używają profesjonaliści?

Znacie już niezbędne elementy dla każdego nowego kajakarza? Teraz, zobaczcie czego używają profesjonaliści i tacy pół-profesjonaliści. Na pierwszy ogień-kajak z najwyższej półki! 

KAJAK PNEUMATYCZNY DROPSTITCH WYSOKOCIŚNIENIOWY STRENFIT X500 1-OSOBOWY

Uniwersalny kajak, w interesującej kolorystyce. W odcieniach szarości kontrastującej z pomarańczowymi detalami. Przeznaczony jest dla średnio-zaawansowanych użytkowników. Idealny na całodniowe wycieczki po morzu, jeziorze. Chociaż to sztywny kajak, to zmieści się w małej torbie. Jest wydajny, lekki, łatwy do napompowania, przeznaczony na długie wycieczki, przez cały rok!

Wiosło składane regulowane X500 2 -cz. karbonowe do kajaka 210-220 cm

Wiosło wpasowujące się kolorystyką do omówionego dla Was wyżej kajaka. W kolorze czarnym z delikatnymi wstawkami wpadającymi w pomarańcz. Charakteryzuje się lekkością, waży zaledwie jeden kilogram. Jego lekka konstrukcja zapewnia komfort użytkowania. Poza tym jest wyposażone w regulację długości i kąta nachylenia piór. Ważną zaletą jest kompaktowość wiosła-można je złożyć, co ułatwia transport. 

Jeśli czujecie, że potrzeba Wam więcej ruchu i podoba Wam się trening na świeżym powietrzu to kajakarstwo, jest dla Was idealnym sportem. Pływanie kajakiem zapewnia dowolność w tempie i czasie uprawiania sportu. Jego ogromną zaletą jest dostosowanie dla samotników oraz dla osób lubiących gry zespołowe. W zależności od wybranego rodzaju kajakowania można spalić aż 300 kalorii w godzinę. Niezły wynik! Na koniec dodamy jeszcze, że ten niezwykły sport, w zdumiewający sposób wzmacnia nasze serca! Do kajaka!

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top