Patenty – jak je chronić?

Stworzenie wynalazku, który przyczyni się do postępu technologicznego to naprawdę świetna sprawa. Aby jednak czerpać z niego możliwie jak największe korzyści warto zadbać o jego ochronę, którą można uzyskać poprzez zdobycie dokumentu patentowego. Jak zdobyć i chronić patenty?

Jak uzyskać patent?

Aby zdobyć patenty w Rzeszowie możemy zdecydować się na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy z nich to próba uzyskania dokumentu patentowego samodzielnie. Ma to jednak kilka wad i mowa tu przede wszystkim o tym, że szanse na otrzymanie patentu w takiej sytuacji spadają, a do tego mniejsza może być również jego użyteczność.

Druga możliwość, którą jest skorzystanie w celu zdobycia patentu z usług firmy, która się w tym specjalizuje jest znacznie bardziej opłacalna. Takimi firmami są kancelarie prawno-patentowe, które zatrudniają prawników specjalizujących się między innymi w patentach, lecz inne ich usługi obejmują znaki towarowe w Rzeszowie, znaki i wzory unijne, czy też wzory przemysłowe.

Co daje prawidłowo uzyskany patent i jak go chronić?

Jeśli zależy Ci na tym, by patent był jak najbardziej skuteczny to trzeba się nieco postarać. Aby zapewniał on jak największą ochronę przed naruszaniem własności intelektualnej wynalazek, który ma być przedmiotem dokumentu patentowego musi być niezwykle dokładnie opisany i opis ten musi zostać wykonany w sposób, który znacznie utrudni obejście dokumentu patentowego przez konkurencję i wręcz zmusi ją do zakupienia licencji na wykorzystanie patentu.

Prawidłowo uzyskany patent na terenie Rzeczpospolitej Polskiej zapewnia prawo na wyłączne wykorzystywanie danego wynalazku w celach zawodowych czy zarobkowych na okres 20 lat. Oznacza to, że aby inna firma mogła wykorzystać dany wynalazek to musi zakupić od nas licencję na wykorzystanie danego patentu, czy też próbować tworzyć wynalazki, które są inspirowane danym przedmiotem, lecz nie stanowią przy tym naruszenia własności intelektualnej lub przemysłowej.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top