W jakich sytuacjach niezbędna jest laweta?

Kiedy auto odmawia współpracy, musimy wezwać pomoc. Niezależnie czy auto uległo wypadkowi, kolizji czy po prostu nie chce zapalić. Z pomocy firmy wynajmującej lawety musimy skorzystać przede wszystkim, gdy znajdziemy się w miejscu niebezpiecznym lub w takim, w którym nie wolno stać. Kiedy wystarczy zwykłe holowanie, a kiedy wynajęcie lawety jest niezbędne?

Holowanie – kiedy jest możliwe?

Holowanie to nic innego, jak ciągnięcie pojazdu, który nie pomoże poruszać się przy pomocy własnego silnika. Jeśli laweta w Bielsko-Białej nie zostanie wynajęta, do holowania muszą być spełnione podstawowe warunki. Holowanie w terenie zabudowanym, może odbywać się z prędkością nie większą niż 30 km na godzinę. Pojazd holujący, musi mieć włączone światła mijania, a samochody muszą być połączone ze sobą w sposób, uniemożliwiający rozłączenie. Jeśli połączenie między samochodami jest sztywne, wówczas samochód holowany musi mieć sprawny jeden układ hamulcowy. W przypadku giętkiego mocowania, musi mieć sprawne dwa układy hamulcowe. Między pojazdami musi być zachowana minimum sześciometrowa odległość. Połączenie obu pojazdów powinno być oznakowane kolorami na przemian czerwonym i białym lub chorągiewką koloru żółtego, lub czerwonego.

Kiedy niezbędna jest laweta?

Istnieją przypadki, kiedy pomoc drogowa Żywiec jest niezbędna. Pojazdy, w których nie działają hamulce lub układ kierowniczy, powinny być bezwzględnie holowane na lawecie. Podobnie pojazdy z przyczepą czy uszkodzone auta poruszające się autostradą. Lawetę musimy wezwać także w takich sytuacjach jak: wpadnięcie do rowu, podczas transportu zabytkowych lub wyścigowych aut.

Na autostradach zabronione jest holowanie, a także wszelkie naprawy. Wyjątek stanowi holowanie przez samochód do tego uprawniony. Wynika to z faktu, że samodzielne holowanie może powodować niebezpieczne sytuacje dla innych uczestników ruchu. Jeśli auto uległo kolizji i nie wiemy co jest uszkodzone bez zastanowienia, należy wezwać lawetę. Podobnie w sytuacji, gdy samochód zepsuł się nagle i nie wiemy, jakie są uszkodzenia.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top