Prace ogrodnicze – jakie warto wykonywać regularnie?

Utrzymanie ogrodu w odpowiednim stanie wymaga regularnej pracy wykonywanej tak naprawdę przez cały rok. Niektóre miesiące charakteryzują się jednak wyższą intensywnością. Jakie więc prace ogrodnicze należy wykonywać regularnie, a które sezonowo?

Jakie są podstawowe prace ogrodnicze?

Oczywiście najbardziej podstawowe prace ogrodnicze, które należy wykonywać niezależnie od miesiąca w sezonie ogrodowym to podlewanie roślin, nawożenie ich, podcinanie, czy też pielenie chwastów. Właśnie te czynności są wykonywane dosyć regularnie i nie są zbytnio zależne od pory roku.

Jakie prace ogrodowe wykonujemy wiosną?

Sezon ogrodniczy rozpoczyna się w marcu. Nie można tego jednak brać za pewnik, gdyż początek przyrodniczej wiosny może mieć miejsce na początku tego miesiąca, a nawet i w kwietniu. Zazwyczaj jednak w marcu wykonujemy takie prace ogrodnicze jak sianie roślin na rozsady oraz w gruncie, grabimy trawnik, a w razie potrzeby wykonujemy aerację i wertykulację oraz nawozimy rabaty, trawnik i warzywnik. W tym okresie ważna jest kontrola temperatury i odkrywanie lub okrywanie roślin.

Znacznie więcej robimy w kwietniu. Wtedy należy przyciąć drzewa i krzewy, wykonać opryski na choroby grzybowe, a także sadzimy znaczną większość warzyw oraz kwiatów. Zazwyczaj w kwietniu zakłada się również trawniki. Ważny jest także maj, w którym często występuje dosyć zimny tydzień, którego kulminacją jest tak zwana „zimna Zośka”, która ma miejsce 15 maja.

Jakie prace ogrodowe latem?

Lato to okres pobierania sadzonek, rozmażania bylin i przede wszystkim intensywnej pielęgnacji trawnika. Wtedy również należy zająć się przycinaniem żywopłotów liściastych. Lato to również moment, w którym należy wykopywać cebule wioesnnych kwiatów. Ważne jest też pamiętanie o właściwym nawożeniu. W wypadku roślin wieloletnich już od 15 lipca należy przejść na nawozy jesienne. Koniec lata to z koleiostatni moment na przycinanie drzew owocowych, czy też iglaków i roślin zimozielonych.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top