Retinol to jeden ze składników aktywnych, o którym w ostatnim czasie zrobiło się bardzo głośno. Wszystko za sprawą jego silnych właściwości przeciwstarzeniowych i przeciwzapalnych. Można go znaleźć w wielu kosmetykach dedykowanych pielęgnacji skóry twarzy, jednak przed włączeniem go do codziennej rutyny należy dowiedzieć się jak należy go stosować. O czym trzeba pamiętać? Podpowiadamy.
Czym jest retinol?
Retinol to jeden z najlepiej przebadanych substancji czynnych w branży kosmetycznej. Stanowi pochodną witaminy A i bardzo często określany jest jako “witamina młodości”. Jego dużym atutem jest fakt, że jest rozpuszczalna w tłuszczach, dzięki czemu z łatwością przenika przez naturalny płaszcz wodno-lipidowy skóry, docierając do jej głębszych partii. Ma to ogromne znaczenie w kontekście skuteczności retinolu we wspomaganiu produkcji m.in. kolagenu i elastyny, których z wiekiem zaczyna naszej skórze brakować.
Warto pamiętać również o tym, że retinol oprócz swojego silnego działania anti-aging wyróżnia się szeregiem innych zalet, dzięki którym jest jednym z najbardziej pożądanych składników aktywnych w branży beauty. Podobnie jak witamina C, skutecznie rozjaśnia przebarwienia i minimalizuje widoczność blizn. Dodatkowo zwalcza stany zapalne, przyspiesza odbudowę komórkową i nawadnia naskórek. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwtrądzikowo i złuszcza naskórek. Z tego względu w przeciwieństwie do innych kosmetyków takich jak np. serum pod oczy, jego stosowanie powinno odbywać się z uwzględnieniem kilku ważnych zasad.
Kosmetyki z retinolem – kiedy zacząć je stosować?
Po kremy czy serum z retinolem najczęściej sięgają kobiety, które zauważyły na swojej cerze pierwsze oznaki starzenia. Warto jednak pomyśleć o ich włączeniu znacznie wcześniej, w ramach profilaktyki przeciwzmarszczkowej. Dzięki temu, że retinol wspiera syntezę m.in. kolagenu i elastyny, skóra będzie bardziej odporna na działanie szkodliwych zewnętrznych, a zauważalna będzie również różnica w jej gęstości. Po serum z retinolem warto sięgnąć już po 25. roku życia, kiedy produkcja wyżej wymienionych składników zaczyna stopniowo spadać. Warto również obserwować swoją skórę i skorzystać z dobroczynnego działania retinolu, jeśli zaczyna ona tracić blask, pojawiają się na niej stany zapalne czy brakuje jej witalności. Wiele z nas zadaje sobie jednak pytanie – retinol jak stosować?
Retinol – jak stosować?
Jeśli nasza skóra twarzy nigdy wcześniej nie miała do czynienia z retinolem i nie ma przeciwwskazań do jego stosowania, kurację należy rozpocząć od jego niskiego stężenia. Zalecana jest dawka na poziomie 0,2-0,5%. Rozsądniej jest zacząć spokojniej i zwiększać stężenie preparatu niż od razu sięgać po wysokie stężenia. W przeciwnym razie cera może być mocno podrażniona, nadwrażliwa i koniecznie może być przerwanie kuracji.