Wybieramy nowoczesny aparat słuchowy

Prawidłowy słuch to przepustka to komfortowego życia. Pozwala czerpać maksimum przyjemności z rozrywek audiowizualnych, a do tego jest kluczowy dla zachowania bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej. Okazuje się jednak, że nieustannie przybywa osób zmagających się z problemem niedosłuchu. Pierwsze niepokojące sygnały mogą świadczyć o pogłębiającej się wadzie, która jednak nie musi być przeszkodą w codziennym życiu. Nowoczesne aparaty słuchowe to dowód na to, że technologia to klucz do sukcesu. Pozostaje jednak pytanie, jak wybrać najlepszy aparat słuchowy? Podpowiadamy.

Nowoczesne aparaty słuchowe – jak działają?

W pierwszej kolejności warto pokrótce wyjaśnić, w jaki sposób działają nowoczesne aparaty słuchowe. Schemat okazuje się stosunkowo prosty. Aparat słuchowy to niewielkie urządzenie, którego głównym przeznaczeniem jest wzmacnianie głośności dźwięków pochodzących z otoczenia. Jest to możliwe dzięki kilku najważniejszym elementom budowy aparatu, które wzajemnie się uzupełniają. W nowoczesnych aparatach słuchowych znajdziemy trzy komponenty: mikrofon, procesor (wzmacniacz) oraz słuchawkę. Mikrofon odpowiada za odbieranie dźwięków, które przetwarzane są na impulsy elektryczne. Następnie procesor wzmacnia sygnał, który przekazywany jest użytkownikowi za pomocą słuchawki.

Aparat słuchowy – wewnątrzuszny czy zauszny?

Na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje aparatów słuchowych: aparaty wewnątrzuszne (niewidoczne) oraz aparaty zauszne. Pierwsza grupa produktów jest niezwykle dyskretna i niemalże niewidoczna dla osoby stojącej w nawet w niewielkiej odległości. Wyróżniają się kompaktowymi rozmiarami, dlatego też są idealne dla osób aktywnych i noszących okulary korekcyjne. Ale uwaga – aparaty wewnątrzuszne to rozwiązanie nie dla każdego. Najbardziej polecane są pacjentom z niewielkimi lub umiarkowanymi ubytkami słuchowymi. Aparaty zauszne natomiast wykazują się uniwersalnym charakterem i mogą być stosowane przez niedosłyszących w różnym wieku. Są łatwiejsze do czyszczenia i zakładania, dlatego często stanowią podstawowe narzędzie wśród seniorów.

Zobacz także: https://bestportal.pl/czym-sie-kierowac-przy-wyborze-aparatu-sluchowego-dla-dziecka/

Jak dobrać idealny aparat słuchowy?

Dobór aparatu słuchowego to kwestia bardzo indywidualna, która powinna być skonsultowana ze specjalistą. Tylko w oparciu o profesjonalne badanie słuchu można wybrać sprzęt o idealnych parametrach. Przed zakupem konkretnego modelu należy jednak wziąć pod uwagę również inne czynniki, takie jak preferowany styl życia czy poziom sprawności palców. Równie istotna okazuje się cena aparatu słuchowego, jednak w wielu przypadkach można liczyć na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Artykuł powstał we współpracy z https://akademiaslyszenia.pl/.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top