Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Niezależnie od tego, jak bardzo będziemy na siebie uważać, to w dalszym ciągu nie daje nam to gwarancji, że uda nam się uniknąć wszystkich nieszczęśliwych wypadków. Te, zgodnie z naszym przysłowiem, „chodzą po ludziach” i niezależnie od naszych starań, mogą nam się przydarzyć. Oczywiście jest to dalekie od naszych marzeń i zakrawa o czarne scenariusze, jednak mimo wszystko warto jest być przygotowanym na różne koleje losu, chociażby finansowo. Zebrane oszczędności czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne wydają się tutaj bardzo rozsądną opcją, ponieważ pozwalają nam zachować płynność finansową, niezależnie od przeróżnych sytuacji. Dzisiaj przyjrzymy się kwestii polisy na życie – jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne, czy nie wyklucza się z państwowym systemem świadczeń i na jakie korzyści możemy liczyć, kiedy zdecydujemy się na to rozwiązanie?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – czym jest i jak działa?

Zanim przejdziemy do kwestii największych funkcjonalności produktu ubezpieczeniowego, jakim jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne, warto w prostych słowach opisać, czym w ogóle jest taka polisa – nie każdy musi mieć świadomość wszystkiego, co dzieje się na rynku ubezpieczeń, więc dla formalności przybliżymy tę kwestię. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne stanowi alternatywę względem ubezpieczenia państwowego, oferowanego nam przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Po jego wykupieniu możemy liczyć na wiele profitów, takich jak wizyty u specjalistów czy pokrycie kosztów rehabilitacji bądź hospitalizacji. W ramach dodatkowego ubezpieczenia możemy także liczyć na wykonywanie różnych badań, takich jak USG czy morfologia, a także na okresowe badania profilaktyczne. W najprostszym rozumieniu prywatne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje to samo co ubezpieczenie państwowe, oferując różne dodatkowe funkcje.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne a Narodowy Fundusz Zdrowia – czy to się nie wyklucza?

Jedna z najczęstszych wątpliwości odnośnie tego, czy wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne, ma związek z naszym Narodowym Funduszem Zdrowia. Czy jeśli ubezpieczymy się prywatnie, to przestaną nas obowiązywać wszelkie korzyści, które oferuje NFZ? Oczywiście, że nie! Obie te opcje ubezpieczeniowe mogą funkcjonować obok siebie, co ważniejsze, często się one uzupełniają.

Co to oznacza? Może zdarzyć się tak, że NFZ nie refunduje jakiegoś badania czy zabiegu, który będzie nam potrzebny. Wtedy z pomocą przyjdzie nam prywatne ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu uzyskamy dostęp do tych usług medycznych, których będziemy potrzebowali na dany moment. Oczywiście może zdarzyć się także sytuacja odwrotna. Właśnie w związku z tym dodatkowe ubezpieczenie cieszy się coraz większą popularnością wśród naszego społeczeństwa – pozwala nam przygotować się na niemal każdą sytuację.

Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy potrzebne nam jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne, warto jest zastanowić się, w jakich sytuacjach będziemy mogli z niego skorzystać. Oczywiście musimy mieć świadomość, że potrzeby każdego z nas są inne, w związku z czym ubezpieczalnia może zaoferować nam inne warunki umowy po to, by jak najlepiej odpowiedzieć na nasze preferencje – ciężko więc mówić o zaletach, jakie daje nam prywatne ubezpieczenie zdrowotne w sposób zero-jedynkowy.

Podstawowe pakiety obejmują najczęściej wszystkie te usługi medyczne, z których korzystamy najczęściej – są to wizyty u lekarzy rodzinnych, wizyty u specjalistów, diagnostykę medyczną oraz podstawowe zabiegi. W zależności od tego, czego będziemy wymagać od naszej polisy, możemy rozszerzyć ją na różne sposoby. Rehabilitacja po wypadku czy chorobie, cały okres hospitalizacji, operacje medyczne, szczepienia czy dostęp do prywatnego pogotowia ratunkowego – te wszystkie możliwości są dostępne, jeśli zdecydujemy się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Nie ma tutaj żadnych limitów, więc jeśli marzy nam się jak najbardziej kompleksowa ochrona, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozszerzyć swoją polisę o wszystkie te opcje.  

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top