Drenaże i izolacje fundamentów – co warto o nich wiedzieć?

Problem zalewania piwnic jest bardzo powszechny wśród mieszkańców domów jednorodzinnych. Rozwiązaniem jest wykonanie prawidłowego drenażu i izolacji fundamentów. Kiedy warto wykonać drenaż i jak wygląda proces jego tworzenia? Odpowiadamy. 

Kiedy warto wykonać drenaż i izolację fundamentów?

Wiele osób zmaga się w swoich domach jednorodzinnych z wilgocią. Problem ten można łatwo rozwiązać, decydując się na wykonanie drenażu. Instalację taką można z powodzeniem zamontować na etapie budowy domu lub już w trakcie jego użytkowania. Jest to szczególnie ważne, kiedy nasza posiadłość wyposażona jest w piwnicę. Jest ona mocno narażona na działanie wód gruntowych, co sprawia, że przy nieszczelnej izolacji może zostać zalana.

Kiedy konieczne jest wykonanie drenażu? Okazuje się on niezbędny w sytuacji, kiedy woda zaczyna stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ścian fundamentowych, piwnicznych oraz podłogi. Problem ten najczęściej występuje na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych, po roztopach lub po długotrwałych opadach deszczu. Osoby z Wielkopolski, które zmagają się z problemem wilgoci zachęcamy do wyszukania w Google hasła drenaże i izolacje fundamentów w Gnieźnie.

Co to jest drenaż budynku podpiwniczonego?

Mianem tym określamy odwodnienie wykonane pod powierzchnią gruntu. W celu jego wykonania należy nabyć rury do odprowadzania wody. Są one montowane tuż przy samych fundamentach budynku co pozwala na gromadzenie i odprowadzanie wody. Elementem drenażu jest również tzw. obsypka filtracyjna, która pozwala na zbieranie wody w rurach. Kolejną warstwę stanowi materiał filtracyjny (zazwyczaj żwir). Ostatnią składową jest studzienka, która oczyszcza rury.

Sposób wykonania drenażu zależy od typu gruntu. Gdy mamy do czynienia z gruntem nieprzepuszczalnym to koniecznym może się okazać wcześniejsze wykonanie drenażu płaszczyznowego. Polega on na położeniu na ścianie fundamentowej izolacji oraz warstwy styropianu. Dopiero wtedy możliwe jest wykonanie właściwego drenażu. Profesjonalny drenaż opaskowy wykona Zakład Remontowo-Budowlany.

 

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top