Wkład kominowy to element, który montuje się w kominie murowanym. Ma za zadanie bezpiecznie usuwać powstające w procesie spalania spaliny. Stalowe ścianki są szczelne i lekkie, co pozostaje nie bez znaczenia podczas montażu. Ponieważ wkład ma bezpośredni kontakt ze spalinami, to musi być dostosowany do rodzaju kotła i typu paliwa. Liczy się także kształt – wkład prostokątny montuje się w kominach, do których nie pasują wkłady okrągłe i owalne, ponieważ lepiej dopasowuje się do kształtu przewodu i może być montowany w kominach o małym przekroju.
Z jakich elementów składa się wkład kominowy?
Każdy wkład kominowy zbudowany jest z połączonych ze sobą kształtek, które zapewniają optymalny przepływ spalin i gwarantują szczelność układu. Na samym dole znajduje się odpływ kondensatu i odkraplacz, którego zadaniem jest zbieranie spływającej po ściankach cieczy. Nieco wyżej znajduje się wyczystka, dzięki której możliwe jest usuwanie substancji, jakie odpadają w czasie czyszczenia i udrażniania instalacji. Nad wyczystką montuje się trójnik, do którego poprowadzony jest czopuch, czyli rura łącząca wkład kominowy z kotłem.
Wkłady kominowe prostokątne wyprowadza się nad połać dachu i wykańcza kształtką z daszkiem, która zapobiega przedostawaniu się do komina zanieczyszczeń i opadów deszczu. Czasem stosuje się także nasady, które mają zapewnić odpowiedni ciąg.
Montaż wkładu kominowego prostokątnego
Wkłady prostokątne zaleca się stosować wszędzie tam, gdzie nie jest wskazane zmniejszanie otworu dymowego. Montaż zawsze poprzedza dokładny pomiar i dobór odpowiedniego wkładu pod względem długości i przekroju. Obszerny wybór wkładów kominowych dostępny jest w sklepie internetowym z kominami Taniekominy.pl. Sposób instalacji może być różny – wiele bowiem zależy od rodzaju kotła i kształtu komina.
Na samym początku przewód kominowy jest dokładnie czyszczony, tak aby móc umieścić w nim wszystkie niezbędne elementy montażowe. W kotłowni wywierca się otwór w ścianie komina, za pośrednictwem którego umieszcza się rury w przewodzie. Często stosowaną praktyką jest zamocowanie poszczególnych elementów na linie – po ich połączeniu linę się przesuwa i łączy się kolejne części. Prace kończą się w momencie, gdy w wykutej w kotłowni dziurze pojawi się końcówka pierwszej rury. Wówczas pozostaje tylko montaż trójnika, wczystki i odkraplacza, które muszą zostać połączone z wkładem kominowym. Fragment wystający ponad komin przycina się i zabezpiecza koroną komina.