Jak prawidłowo czyścić buty skórzane i zamszowe?

Obuwie ze skóry naturalnej jest niezwykle podatne na uszkodzenia i zabrudzenia. Jego powierzchnia jest delikatna, dlatego należy dobrze o nią zadbać, by ich wygląd nie zmienił się, nawet po długim okresie użytkowania. Skóra naturalna potrzebuje prawidłowej i delikatnej pielęgnacji, a jeżeli dobrze się o nią zatroszczy, to można mieć pewność, że jakość i wygląd nie ulegną zmianie, a obuwie z tego materiału będzie służyć przez wiele lat. Czas więc przekonać się, jak prawidłowo czyścić buty skórzane i zamszowe. O czym koniecznie musisz pamiętać czyszcząc obuwie z tej kategorii? Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami.

Czyszczenie butów skórzanych – nie tylko profesjonalne preparaty

Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty do czyszczenia skóry naturalnej. Z łatwością można je kupić w sklepach z obuwiem. Warto jednak pamiętać, że takie preparaty są zazwyczaj drogie, a ich stosowanie może dawać podobny efekt, co korzystanie z domowych sposobów na czyszczenie i pielęgnację skórzanej galanterii. W domu warto korzystać ze zwykłej wody do czyszczenia zabrudzeń. Do nawodnienia i wygładzenia skóry doskonale sprawdzi się gliceryna lub olejki nawilżające. Należy nimi smarować powierzchnię butów przynajmniej raz na miesiąc, by ich powierzchnia nie straciła blasku, a co więcej, materiał nie zaczął się kruszyć.

Jak czyścić buty zamszowe i skórzane z zabrudzeń?

Czyszczenie obuwia skórzanego i zamszowego powinno zaczynać się na sucho. W ten sposobów można usunąć różnego rodzaju zabrudzenia, które nie wnikają w warstwy skóry. Do tego najlepiej użyć miękkiego i suchego materiału. Przed jego użyciem upewnij się, czy jego powierzchnia jest gładka i nie ma chropowatych miejsc, by nie pozostawić na skórze zarysowań. Jeżeli metoda na sucho nie pomaga, to najlepiej użyć wody i substancji nawilżających. Powinno unikać się stosowania silnych preparatów, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię obuwia skórzanego i nieodwracalnie ją zniszczyć.

Jak suszyć obuwie skórzane i zamszowe?

Po umyciu butów ze skóry naturalnej lub zamszowych trzeba pamiętać o ich prawidłowym wysuszeniu. Na początek warto wypchać obuwie gazetami lub papierem, by podczas suszenia nie doszło do odkształcenia. Ważne jest również to, by buty były suszone w ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. Nie zaleca się ich suszenia w wysokich temperaturach i na słońcu, ponieważ to może doprowadzić do pojawienia się przebarwień na materiale.

Jak się okazuje pielęgnacja butów zamszowych i ze skóry naturalnej nie jest wcale taka trudna. Wystarczy stosować się do poszczególnych zasad, by mieć pewność, że jakość obuwia nie zmieni się przez długi czas.

redakcja serwisu

Dodaj komentarz

Back to top